YAPIŞTIRICI KİMYASALLAR
GENEL ÖZELLİKLERİ

Silikonu nerede kullanmalıyız?

 

Silikon bazı yüzeyleri birbirine yapıştırmak, dolgu ve yalıtım yapmak için kullanılan mükemmel bir malzeme cinsidir. Silikon, yüksek düzeyde elastik bir malzeme olup, kullanıldığı yüzeylerde dinamik hareketten dolayı kopmaz. Çatlamadan yüzeyle birlikte hareket eder. Güçlü yapışma mukavemetinden dolayı yerinden sıyrılmaz. STEIN silikonları birçok başka silikonlar gibi sararmaz, genleşme yapmaz ve çatlamaz.

 

 

Silikonu uygulamadan önce herhangi bir yüzey hazırlığı yapmam gerekir mi?

 

Bazı yüzeyler; beton, yumuşak ahşap, taş, özel alaşımlı metaller, plastikler vb. birçok madde önceden tahmin edilemeyecek özellikler gösterebilir. Bu nedenle şüpheniz olduğu yüzeylerde küçük bir sahayı önceden test etmenizi tavsiye ederiz. Ancak ne tür yüzey olursa olsun, silikon kullanmadan önce çok iyi bir yüzey temizliği yapmanız gerekir.

Aşağıda bazı yüzeylerin temizliği ile ilgili bilgileri dikkate almanız gerekmektedir:

Beton, Sıva, Taş: Bir çelik tel fırça kullanın, bu şekilde her türlü eski kaplama ve kir çıkacaktır. Tüm artık parçalar mutlaka çok iyi temizlenmelidir (silikon, mastik, beton ayraç yağları, koruma kaplamaları vs.). Pürüzlü Yüzeyler: Temiz ve iyi bir yüzey oluşturabilmek için, tel fırça veya zımpara kağıdı kullanın. Cam, Metal ve Plastikler: Bu tür yüzeyler, herhangi bir solvent mineral alkoller veya aseton türü ürünlerle temizlenmelidir.

Genel Olarak: Silikonları herhangi bir galvanizli yüzeyde kullanmayın. Deterjan veya sabunlu su ile temizliği tavsiye edilmez. Bu malzemeler yüzeyde ayraç görevi görür. Temizlik için solvent kullanıldığında, solventin kendi kendine kurumasını, uçmasını beklemeden temiz bez veya temizlik kağıtlarıyla kurutmanız önerilir.

 

 

Uyguladığım bazı silikonlar neden hiç kurumuyor?

 

Uyguladığımız silikon kurumuyorsa raf ömrü süresi bitmiş demektir. Silikonun içindeki formülasyonda bulunan, kurumayı ve malzemenin donmasını sağlayan hardener yani sertleştirici, süresini doldurmuş, etkinliğini yitirmiş demektir. Normal bir silikonun zar oluşturma, kabuk tutma süresi havadaki nem oranına göre 15-20 dakikadır ve tam donma süresi malzeme kalınlığına göre 6-24 saat zarfında gerçekleşir. Silikonun hiç donmaması yanı sıra geç donması da o ürünün raf ömrünü tamamlamış olduğunu gösterir. STEIN silikonlar üzerinde yazılı son kullanma tarihleri geçtikten sonra bile 3-5 ay daha kullanılabilme özelliğine sahiptir. Ancak yüksek nem oranı içeren ortamlarda depolanmış bir silikonun bir yıl zarfında kullanılması gerekir. Yine de, üzerinde son kullanma tarihi geçmiş bir silikonun satın alınması tavsiye edilmez.

 

 

Silikonlar sararır mı?

 

İyi kalite silikon sararmaz. Sararabilmesi için, güçlü kimyasallara, çok güçlü ultraviyole ışınlarına veya pH sertliği çok yüksek sulara devamlı surette maruz kalması gerekir.

 

 

Bazı silikonların elastikiyetinin çok az veya çok fazla olmasının nedeni nedir?

 

Genelde ikinci veya üçüncü kalite diye sınışandırılan silikonların üretimi sırasında bazı solventler kullanılmakta ve bu işlem sonucunda silikonun özgül ağırlığı değişmekte, shore sertliği azalmakta ve yapışma mukavemeti zayışamaktadır. Bazen de ağır katkılar kullanıldığından, SHORE sertliği yükselmekte, elastikiyeti azalmakta ve özgül ağırlığı artmaktadır. Kaliteli bir silikonun özgül ağırlığı 1.00 ila 1.05 aralığında olmalıdır. Renkler; şeffaf silikonda cam şeffaşığında, diğer renkli silikonlarda da parlak olmalıdır. Katkılandırılmış bir silikon çok değişik sorunlara yol açabilir, örneğin; yapıştırılmış bir cam düşebilir, izolasyonu yapılmış herhangi bir alanda yeterli nem-ısı ve toz izolasyonu sağlanamayabilir. Bu nedenle satın alacağınız silikonlarda tanınmış markaları tercih etmelisiniz.

 

 

Silikon, sürekli su altında bulunan yüzeylere uygulanabilir mi?

 

Silikonun en önemli özelliği bir su yalıtım malzemesi olmasıdır. Ancak su altında kalacak yüzey uygulamalarında silikon kullanıldıktan sonra, yüzeyi en az 5 gün sonra suyla temas ettirmeniz gerekir.

 

 

Silikon, gıda endüstrisinde kullanılabilir mi?

 

Bunun için birinci kalite, solvent kullanılmamış silikon kullanmak gerekmektedir, ayrıca uygulama yapıldığında gıda ile temas ettirilmeden, en az 3 gün beklenmesi gerekir.

 

BİZE ULAŞIN:

İstanbul Outlet Park AVM Kat:3 No: 61/69 Büyükçekmece/İstanbul

0212 807 00 20

info@stein.com.tr